Máte nejaké otázky? Neváhajte nás kontaktovať! Contact icon 1 Contact icon 2

Domácí prostředky pro bronchiální astma

Bronchiální astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které vede k dušnosti, sípání, záchvatům kašle a snížené fyzické zátěži.

Ve většině případů má bronchiální astma alergický původ a vyskytuje se spolu s dalšími atopickými onemocněními. Odhaduje se, že v Polsku mohou astmatem trpět až 4 miliony lidí.

Faktory, které zhoršují příznaky astmatu, jsou především tabákový kouř, kouř ze spalování trávy nebo dřeva, roztoči, látky znečišťující ovzduší, zvířecí srst, plísně, pyl, vysoká vlhkost, studený a suchý vzduch a dokonce i silné emoce, které vedou k hyperventilaci.

Většina lidí používá léky s rychlou úlevou, například inhalátory. V závislosti na příznacích může lékař předepsat pravidelné léky na zmírnění každodenního zánětu dýchacích cest.

Přesto lidé trpící astmatem často hledají další rady a řešení mimo ordinaci lékaře, aby svůj stav zvládli.

Domácí prostředky pro léčbu průduškového astmatu.
Med – dobře funguje jako prostředek proti kašli, protože zvyšuje produkci slin a množství dýchacích sekretů.
Zázvor – uvolňuje svaly dýchacích cest a usnadňuje dýchání.
Kofein – může zlepšit funkci plic tím, že otevírá úzké nebo zúžené dýchací cesty. Je třeba dávat pozor, protože příliš mnoho kofeinu může způsobit nespavost, bolesti hlavy a třes.
Esenciální oleje – esenciální oleje z máty peprné, levandule, eukalyptu, hřebíčku.
a rozmarýn mohou usnadnit dýchání, i když ne každému. Pro některé lidi mohou mít příliš silnou vůni, což může způsobit opačný účinek, tj. astmatický záchvat.
Ke zmírnění příznaků astmatu se doporučuje:
Vést si astmatický deník a zaznamenávat si situace, kdy se záchvaty nejčastěji objevují a co je způsobuje. Astmatický deník vám může pomoci vyhnout se nežádoucím situacím a při lékařských konzultacích učinit správná rozhodnutí během léčby.
Vyčistěte svůj domov od všech známých alergenů a spouštěčů astmatu. Pravidelně vysávejte, čistěte nábytek a zavírejte okna, pokud je venkovní vzduch znečištěný. Při domácích pracích noste protiprachovou masku.
Investujte do čističky vzduchu s HEPA filtry, která zajistí čistý a zdravý vzduch bez alergenů v domácnosti.
Zajistěte správnou vlhkost vzduchu. Příliš suchý nebo studený vzduch může zhoršovat příznaky astmatu, proto v tomto případě můžete použít vhodný zvlhčovač vzduchu, který optimalizuje vlhkost v domácnosti.
Zmírněte stres, který je významným faktorem dýchacích potíží a přispívá ke zhoršení příznaků astmatu. Mezi osvědčené metody snižování stresu patří cvičení, jóga a meditace.
Používejte výplachy nosu s fyziologickým roztokem, které mohou některým lidem s příznaky astmatu pomoci.
Sledování kvality venkovní vody, abyste se nevystavovali znečištěnému průmyslovému ovzduší nebo pylům PM10 a PM2,5.

Na internetových stránkách Hlavního inspektora ochrany životního prostředí je průběžně uváděna kvalita ovzduší pro jednotlivé regiony Polska. Kromě toho můžete zjistit, jak je kvalita ovzduší prezentována ve výročních zprávách hlavního inspektora ochrany životního prostředí pro všechna vojvodství.

Pro mnoho lidí s astmatem je klíčem ke správnému fungování doplnění vlastních řešení o léčebný plán určený lékařem.

Zvláště důležité je rozpoznat a vyhnout se spouštěčům, které astma vyvolávají, a vědět, jak si poradit, když se příznaky astmatu začnou zhoršovat.